Dondurma, her mevsimin başta gelen mutluluk ve keyif verici yiyeceğidir

Ülkemizde dondurma pazarının büyüklüğü ne kadardır? Golf Dondurma bunun ne kadarını karşılamaktadır?

Golf Dondurma olarak 2003 yılında Bursa fabrikamızda 10 milyon litre kapasiteyle üretime başladık. Bursa ve Kahramanmaraş fabrikaları olmak üzere toplam 235 milyon litre üretim kapasitesine sahip dev bir yerli üretici haline gelerek dondurma pazarının iki büyük markasından biri olduk. Tüm faaliyetlerimizin odağına koyduğumuz müşterilerimize, 7’den 70’e herkesin severek yiyeceği yeni ve yenilikçi ürünler sunmayı kendimize görev edindik. Ülkemizde ev dışı tüketimde 73 milyon litre, toplamda ise 366 milyon litre olan dondurma pazarına iyi ürün ve iyi servis ile hizmet etmek en büyük arzumuz.

Dört mevsimde de tüketilen bir ürün haline gelen dondurma da tüketici tercihleri nasıl şekillenmektedir. En çok hangi tür dondurma tüketiliyor?

Ülkemizde yeni yeni kışın da tüketilen dondurma, her mevsimin başta gelen mutluluk ve keyif verici yiyeceğidir. En çok tüketilen dondurma çeşitleri arasında çikolata, kaymak, antep fıstığı, çilek, limon ve karamel bulunmaktadır.

Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikli olarak perakende pazarına sunduğumuz öne çıkan ürünlerimizden bahsetmek isterim. Premium markamız Golf Bravo ürünlerimizin kaplamasında, dünyanın en kaliteli çikolataları arasında ilk sıralarda yer alan “Belçika Çikolatası”nı kullandık. Yüzde yüz Belçika çikolatası kaplamalı Golf Bravo ürünleriyle farklı ve yeni deneyimler arayan tüketicilerimize gurme lezzetlerini, Gülse Birsel’in anlatımı ve “Bi Dene Bence” sloganıyla tanıttık. Kampanyanın ardından; marka bilinirliğinde ciddi bir artış yakalarken, Temmuz ayında toplam satışlarımızı ciroda yüzde 47, Ağustos ayında ise yüzde 49 arttırarak, 2017 yılını, Golf Bravo’da toplam yüzde 19 büyüme ile kapattık. 2016 yılının Haziran ve Temmuz döneminde yüzde 30 büyüme sağlayan Golf Bravo, 2017 yılının aynı döneminde ise yüzde 93 büyüyerek tarihi bir rekora imza attı. Bütün bu çalışmaların ardından, 2018 yılında Buzdolabı Atıştırmalıkları, Dondurulmuş Gıdalar ve Dondurma kategorisinde Altın Effie’nin sahibi olduk.

Lezzetini ve özgün kıvamını Ahir Dağı’nın özel salebi ve taptaze keçi sütünden alan Maraşım, tadı, kokusu ve kıvamıyla fark yaratıyor. Kahramanmaraş fabrikamızda geleneksel yöntemlere sadık kalarak ürettiğimiz “Maraşım” ürünümüz Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü tarafından 2016 yılında “Üstün Lezzet Ödülü”ne layık görüldü.

“Gençleri zirveye taşıyan yoğun lezzet” mottosuyla piyasaya çıkardığımız Golf Roko ile dondurma severlere yoğun çikolata lezzeti yaşattık. Roko’nun karamelli ve çikolatalı çeşitleri ile Roko’nun 6’lı multipack paketini de tüketicilerin beğenisine sunduk.

Sıra dışı lezzet arayanların tercihi olan Golf Fantasia ile iddialı lezzet arayan damaklara hitap ediyoruz. Kırmızı meyvelerden üretilen “Fantasia Red Love”, Belçika çikolatasının tadını yansıtan “Fantasi Belgian Chocolate”, çikolata ring ile karamelin uyumundan vazgeçemeyenler için “Fantasi Choco Ring”, beyaz ve bitter çikolatanın muhteşem uyumunu yansıtan “Fantasi Tria Ring” ile yoğun çikolatadan vazgeçemeyenler için farklı alternatifler ürettik.

Güneşi, yazı ve arkadaşları çağrıştıran, tüketicide büyük heyecan uyandıran Golf Lungo serisi vanilya, kakao-vanilya, çilek-vanilya, ve Antep fıstık-vanilya olarak üretildi. Golf Lungo Classic ise kakao ve vanilya türleriyle klasik dondurmadan vazgeçemeyenler için hazırlandı.

Yoğurtlu dondurmamız Golf Yogo sade şeftali, bal ve badem krokanlı ve vişne parçalarıyla hazırlanan sade vişne ile lezzet severlere dört mevsim yoğurttan gelen hafifliği sunuyoruz. Gerçek meyve parçalı yoğurtlu dondurma “Golf Yogo”, 2017 yılında tüketiciler tarafından dünyanın en önemli inovasyon ödüllerinden biri olan “Yılın Seçilmiş Ürünü” ödülüne layık görüldü.

Ev dışı tüketim sektöründe hizmet verdiğimiz ürünlere de değinmek istiyorum. Golf Dondurma ailesinin ev dışı tüketim sektörüne yönelik ürettiği premium dondurma kategorisindeki en yeni, en renkli ve en geniş çeşide sahip üyesi Ice Dream ise kaymaklı, vanilya, Belçika çikolatalı, karamel, Antep fıstıklı, çilekli, limonlu, vişneli, kavun, şeftalili, karadutlu, muzlu, meyve sepeti, lime sorbe ve mango sorbe gibi klasik ve meyveli çeşitlerine ek olarak gurme lezzetleri de mevcut. Gurme lezzetlerde sakız, capuccino, cevizli, çilekli cheesecake ve chia tohumlu hindistan cevizli çeşitleri tüketicilerle seçkin noktalarda buluşuyor. Pamuk şeker ve bubble gum çeşitlerimizle çocukların mutluluğuna mutluluk katıyoruz. Dondurma ve tatlının muhteşem uyumuyla harmanlanan Ice Dream Brownie ve Ice Dream Cookie Dream 2018 sezonunun  yeni ürünleri. Bunun yanısıra ürün çeşitliliği ile kategoriye yenilik getirmeyi hedefleyerek hem ürünlerin tazeliğini korumak hem de dondurma reyonlarında daha çok ürün sergileyebilme şansını sunabilmek için 5,5 litrenin yanısıra 2,6 litrelik ambalajı da geçen sezon olduğu gibi bu sezonda da iş ortaklarımıza sunuyoruz. Ice Dream markası 2017 Ocak-Haziran dönemine kıyasla bu sene yüzde 31 büyüyerek kayda değer bir atılım gerçekleştirdi.

Perakende tüketimde çok sevilen, ödüllü orjinal Maraşım’ı, ev dışı tüketimde 4 kg’lık ambalajları ile sunuyoruz. Maraşım’ın 4 kglık ambalajında sade, çikolatalı, Antep Fıstıklı, karamelli, çilekli, karadutlu, vişneli ve limonlu çeşitlerini müşterilerimizle buluşturuyoruz.

Golf’ün vanilya, kakao, Antep fıstığı, karamel, çilek, limon, vişne, muz ve karışık meyve çeşitlerini 3.5 kg’lık ambalajlarla ev dışı tüketim sektörü ile buluşturuyoruz.

Golf rulo pasta ise pasta keyfini dondurma ile ikiye katlamak isteyenlere düğün ve davetlerinde muhteşem lezzetiyle eşlik ediyor. Bir kutu içinde 36 adet dilimden oluşan ürünümüz, dilimli olması itibariyle servis kolaylığı sağlıyor. 2 yıl raf ömrüne sahip Golf Rulo pasta, ihtiyacınız kadarını derin dondurucudan alıp servis etme imkanı sunduğundan fire verdirmiyor. İhtiyacınız kadarını servis ettikten sonra geri kalanını -18 derecede muhafaza etmenize imkan sağlıyor.

2018 yılının ilk 6 ayında önceki yıla göre ciro bazında yüzde 73 büyüyen ve düğün salonları tarafından sıklıkla tercih edilen ürünümüzü, 2018 yılında “Rudokalp” adı altında perakende pazarıyla buluşturduk.

Golf Cup Catering ve Maraşım kup dondurmalarımız ile ulaşım sektörü ve toplu yemek üretimi yapan şirketlere hizmet veriyoruz. Lezzetli kup dondurmalarımızı kaşıklı ambalajı ile en hızlı ve pratik şekliyle dondurma severlere sunuyoruz.

Ev Dışı Tüketim sektöründe dondurma pazarının daha da büyümesi için nasıl stratejiler izliyorsunuz?

Ev Dışı Tüketim Sektöründe Golf Dondurma olarak tüketicilerimizin en iyi şekilde hizmet alabileceği ürün ve servis hizmeti sağlamayı hedefliyoruz.

Kısa ve orta vadede inovatif ilgi çekici ve lezzetli ürünler, kanalları büyütmeye yönelik müşteri bazlı projeler, ticari pazarlama destekleri, daha geniş ve odaklı bir satış ekibi, daha fazla pazarlama desteği ile büyümeyi planlıyoruz. Pazardaki ihtiyaçlara yönelik yeni ürün lansmanları, ürün ve ambalaj iyileştirmelerini yapıyoruz.

Uzun vadede ise dondurma kategorisinde Golf Food Service olarak lider dondurma markası konumuna gelmeyi hedefliyoruz. Dondurmayı 4 mevsim boyunca tüketilecek bir ürün haline getirmeyi planlıyoruz.

Dondurma konusunda tüketicilere neler önerirsiniz?

Daha ziyade yaz aylarında tüketimi artsa da yaz-kış demeden dört mevsim boyunca tüketebileceğiniz dondurmalar, protein ve karbonhidratın yanı sıra A, D ve E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum gibi mineraller barındırmasıyla diğer tatlılara nazaran daha sağlıklı bir atıştırmalık alternatifidir.

Ülkemizde yeni yeni kışın da tüketilmeye başlanan dondurma, sadece yaz mevsiminin değil her mevsimin başta gelen mutluluk ve keyif verici yiyeceğidir. Hijyenik koşullarda üretilmiş dondurmanın boğazda ağrı, ateşlenme vb. sorunlara yol açması mümkün değil. Uzmanlara göre, dondurmanın boğazınızda tahribat yapması için ağız içi ortamının da sıfır derecenin altında olması gerekir. Dondurmanın sıcaklığı ise ağzınızda anında 4-8 derece yükselir.

Ayrıca dondurma yemek insanları mutlu ediyor. Bilim insanlarınca yapılan araştırmalar dondurmanın tek bir kaşığının bile kişiyi pozitif yönde etkilediğini söylüyor. Kısacası dondurma eşittir mutluluk ve keyif, hem de her mevsim…

İlave etmek istedikleriniz?

Golf Dondurma olarak üretim ve dağıtımda çevreci ve sürdürülebilir bir model belirliyoruz. Çevre dostu bir marka bilinciyle tüm yatırımlarımızda çevre duyarlılığını göz önünde bulunduruyoruz. Üretimde geri dönüşüm sağlayarak karbondioksit salınımını düşürdük ve 18 bin ağacı kurtardık. Doğalgaz tasarrufuyla enerjiyi gerektiği miktarlarda kullandık. Yıl içerisinde bunlarla da kalmayıp 45 milyon litre su tasarrufu yaptık. Üretimimizde kaliteyi bir an olsun düşürmezken, çevremize özen göstermeyi de asla ihmal etmemeye devam ediyoruz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler: